18 gru 2015

Zarys wiedzy o turystyce medycznej

Turystyka medyczna to dość nowe określenie w przemyśle turystycznym, ale nie trzeba traktować tego jako całkowitej nowości. Trzeba bowiem powiedzieć, że już w okresie Starożytności niektórzy ludzie decydowali się na podróżowanie, by szukać miejsca, gdzie będzie się dało polepszyć siły fizyczne oraz psychiczne. Obecnie turystyka medyczna staje się bardziej dynamiczna i okazuje się, że przez niektórych określana jest nawet fenomenem XXI wieku. Co do wyjaśnienia zjawiska turystyki medycznej mamy pewne niejasności, które między sobą się wykluczają. Niektórzy stosują termin turystyka i określają go jako synonim turystyki zdrowotnej, uzdrowiskowej czy spa. Trzeba tutaj powiedzieć, ze turystyka medyczna należy obok turystki spa, wellnes oraz uzdrowiskowej do turystyki zdrowotnej ogólnie. Ważne bez wątpienia będzie również to, że przemysł turystyki medycznej nie dotyczy jedynie podróżnych, którzy udają się do innego kraju, ale także takich, którzy podróżują po swoim kraju.

 

 

Dotychczasowe badania pozwalają stwierdzić, że osoby, które podróżują w innej formie turystycznej, odwiedzając bliskich często korzystają także z usług medycznych. Jednak do turystyki medycznej raczej zaliczyć trzeba takich pacjentów, którzy celowo podróżują do innego miejsca, by skorzystać z pomocy medycznej poza terenem, gdzie mają zapewnioną własną opiekę. Wydaje się, że można tutaj mówić o tożsamości z pojęciem globalnej opieki zdrowotnej. Pojawia się tutaj podróżowanie do innego kraju, by się leczyć. I właśnie ta opieka medyczna ma być takim podstawowym aspektem, który decyduje o tym, że dana osoba wyjeżdża. Medyczna opieka staje się podstawowym motywem wyjazdu. Jeśli chodzi o usługi, które najczęściej są wybierane to będzie to stomatologia. Musimy jednak zauważyć, że konsumpcja usług mało inwazyjnych traktowana jest czasami jak masaż czy wykonanie tatuażu i tym samym niektórzy traktują taki zabieg jako możliwy do wykonania w czasie wyjazdu wakacyjnego. Z tego powodu pojawi się pytanie jak tego rodzaju wyjazd możemy klasyfikować i czy rzeczywiście staje się on elementem turystyki medycznej.

Do oceny, czy chodzi o turystykę medyczną trzeba sięgnąć do tego co było mówione wcześniej a wiec to czy dany zabieg był podstawowym motywem wyjazdu i czy to właśnie chęć leczenia zachęciła nas do wyjazdu. Jeśli tak było można mówić o turystyce medycznej. Warto także zastanowić się nad tym dlaczego ludzie decydują się na wyjazd. Poza atrakcyjnymi cenami, na pewno takim istotnym czynnikiem będzie także to, że można łatwiej dostać się do innych krajów, dzięki temu, że funkcjonują tak zwane tanie linie lotnicze. Przy rozwoju turystyki medycznej rośnie także znaczenie tego jakie miejsce wypoczynku będziemy chcieli wybierać. Ważną rolę będą więc tutaj odgrywały różnorakie podmioty medyczne, które mogą decydować ostatecznie o tym, które usługi staną się popularne. Jeśli klinika jest dobrze wyposażona i gwarantuje profesjonalna pomoc medyczną, a obsługa zna języki obce to na pewno jest tutaj szansa, by skutecznie otworzyć się na turystykę medyczną i na tym rynku po prostu zaistnieć.

Pośrednictwo turystyki medycznej Przy turystyce medycznej swoje istotne znaczenie ma także pośrednik, który obsługuje ruch turystów medycznych. Najważniejsze kwestie, które go dotyczą - odpowiada za nawiązanie relacji z klientami, gwarantuje profesjonalną obsługę, musi wykazywać się kulturą i potrafić budować zaufanie. - musi mieć wiedzę na temat klinik szpitali tak by wszystkim pacjentom zaoferować możliwie najlepsze dla nich propozycje - powinien wiedzieć jak najwięcej na temat regionu, do którego kieruje pacjentów, by zaoferować im także inne atrakcje - powinien odpowiadać za udzielanie praktycznych informacji dla klientów - ma zajmować się oszczędzeniem czasu klientów przez stworzenie pakietów pobytowych z zakresu oferty medycznej - odpowiada za to jak klient będzie traktowany, staje się jego adwokatem.

Zobacz również

Wędrówki po zdrowie

Szacuje się, że w zeszłym roku w naszym kraju mieliśmy aż około 400 tysięcy osób, które przybyły do Polski by skorzystać z turystyki medycznej. Jednocześnie z każdym rokiem ta liczba...