21 gru 2015

Wędrówki po zdrowie

Szacuje się, że w zeszłym roku w naszym kraju mieliśmy aż około 400 tysięcy osób, które przybyły do Polski by skorzystać z turystyki medycznej. Jednocześnie z każdym rokiem ta liczba osób cały czas rośnie. Najczęściej pojawiają się u nas mieszkańcy Anglii, Niemiec a na Północy także mieszkańcy Skandynawii. Niemców zachęcają oczywiście niskie ceny a także to, że do Polski mają po prostu bardzo blisko. Anglicy przybywają tutaj dlatego, że u siebie mają zdecydowanie drożej a jednocześnie mogą w Polsce wyleczyć się szybciej. Na terenie Wysp Brytyjskich niestety służba zdrowia jest w mocnym kryzysie i dlatego okazuje się, że na pomoc medyczną trzeba bardzo długo czekać. Cały system funkcjonuje tam bardzo źle. Pojawiają się prywatne placówki zdrowia, jednak jak się okazuje ceną są one mniej korzystne niż podjęcie decyzji o wyjeździe w ramach turystyki medycznej między innymi do Polski.

Tym samym w naszym kraju co rusz pojawia się masa turystów, którzy pojawiają się tutaj wyłącznie w celu skorzystania z pomocy medycznej. Regularnie ta liczba osób rośnie, a turystyka medyczna staje się coraz bardziej popularna. W Polsce turyści medyczni chętnie korzystają między innymi z usług stomatologów, okulistów, chirurgów plastycznych, dermatologów, kardiologów, kobiety przyjeżdżają do ginekologów. Wielu pacjentów decyduje się za jednym razem skorzystać z różnych zabiegów i usług kilku specjalistów. W ten sposób płacą za jeden przejazd zakwaterowanie. A właśnie ta możliwość taniego podróżowania samolotami po całej Europie to również czynnik, który zachęca do skorzystania z turystyki medycznej, ponieważ na wyjazd nie trzeba łożyć tak dużych środków a można oszczędzić na cenach zabiegów nawet 80%. Zainteresowanie turystyką medyczną doprowadza do tego, że również nasze placówki cały czas podejmują różnorakie działania, które mają zachęcać do przyjazdu.

Pojawiają się nowoczesne rozwiązania, personel przygotowany jest do leczenia osób, które posługują się innym językiem. Niektóre kliniki decydują się nawet na to, by obok swojej siedziby prowadzić także hotel dla pacjentów i okazuje się, że taka forma cieszy się dużym zainteresowaniem. Na pewno na popularność turystyki medycznej wpływa także fakt, że obcokrajowcy nie musza się leczyć wyłącznie prywatnie. Można uzyskać dofinansowanie z ubezpieczalni pod warunkiem posiadania karty EKUZ, dzięki której będzie można leczyć się poza krajem w ramach ubezpieczenia. Coraz więcej ludzi z różnych krajów Europy decyduje się na korzystanie z takiej formy. Poza polską, jeśli chodzi o zabiegi turystyki medycznej to wielkim zainteresowaniem cieszą się również Czechy oraz Słowacja, które również w tym kierunku idą. A oferta tych krajów może się okazać atrakcyjna dla naszych rodaków.

Między innymi za naszą południową granicą można bowiem dużo szybciej skorzystać z zabiegu operacji zaćmy. Dodatkowo personel tam pracujący często mówi w języku polskim, dlatego oczekiwać możemy sprawnej obsługi i pomocy. Organizowane są często nawet specjalnie dla pacjentów dojazdy na zabiegi. Większość klinik prowadzi swoją stronę w języku polskim. Okazuje się, że to wszystko ma istotne znaczenie i poszczególne kraje chcą korzystać z możliwości jakie daje turystyka medyczna, dlatego różne aspekty starają się w związku z tym rozwijać.

Zobacz również