6 kwi 2020

Powszechne rodzaje narkotyków

Istnieje szeroka gama substancji uzależniających, ale najbardziej popularne rodzaje są sklasyfikowane w sześciu głównych kategoriach: alkohol, benzodiazepiny, nielegalne narkotyki, opiaty, tabletki nasenne i używki.

Alkohol

Alkohol jest legalnie kontrolowaną substancją, która spowalnia funkcje życiowe organizmu, gdy jest spożywany w nadmiarze. Jego wiele form to piwo, wino i likier. Niektóre z fizycznych skutków spożywania ciężkiego alkoholu to rozmycie mowy, utrata koordynacji i spowolnienie czasu reakcji. Skutki psychologiczne obejmują hamowanie osądu i obniżenie zdolności do racjonalnego myślenia. Zazwyczaj spożywanie alkoholu z umiarem nie oznacza problemu. Jednak spożywanie więcej niż czterech napojów alkoholowych dziennie w przypadku mężczyzn - lub więcej niż trzech dziennie w przypadku kobiet - może wskazywać na zaburzenia w spożywaniu alkoholu (AUD).

Zazwyczaj picie alkoholu z umiarem nie oznacza problemu. Jednak spożywanie więcej niż czterech napojów alkoholowych dziennie w przypadku mężczyzn - lub więcej niż trzech dziennie w przypadku kobiet - może wskazywać na zaburzenia w spożywaniu alkoholu (AUD).

Tematy dotyczące uzależnienia od alkoholu

Symptomy i znaki ostrzegawcze
Alkoholizm może wynikać z konsumpcji i eksperymentowania w okresie nastoletnim. Znajomość objawów i znaków ostrzegawczych, których należy szukać, może pomóc w ustaleniu, czy istnieje uzależnienie.

Wycofanie się i detoksykacja
Kiedy u danej osoby z czasem wykształci się tolerancja na alkohol, może ona odczuwać objawy odstawienia po zaprzestaniu używania. Objawy odstawienia mają wpływ na ilość, częstotliwość i czas trwania nadużywania alkoholu.

Leczenie i reanimacja
Istnieje wiele możliwości leczenia, które mogą pomóc danej osobie w przezwyciężeniu toksycznego cyklu nadużywania alkoholu. Ważne jest, aby wyzdrowieć z alkoholizmu pod nadzorem lekarzy.

Wysokowydajni alkoholicy
Wysokowydajny alkoholik to osoba, która jest w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami pomimo podstawowego problemu związanego z nadużywaniem alkoholu. Szczególnie trudno jest rozpoznać oznaki nadużycia alkoholu, a w razie konfrontacji może on zaprzeczyć ich walce.

Jazda po pijanemu
Decyzja o prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwym jest często objawem nadużywania alkoholu. Niestety, wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu może okazać się śmiertelnym błędem. Ponad 30 procent wszystkich wypadków samochodowych w 2014 roku było spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu.

Czy istnieje lekarstwo na alkoholizm?
Chociaż nie ma lekarstwa na alkoholizm, ludzie mogą przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu, uczestnicząc w programie leczenia. Leczenie nadużywania alkoholu może pomóc człowiekowi zachować trzeźwość i poradzić sobie z pragnieniami alkoholowymi.

Alkohol i wątroba
Przewlekłe picie może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób wątroby u danej osoby. Osoby zmagające się z nadmiernym spożyciem alkoholu będą potrzebowały leczenia, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych w późniejszym okresie życia.

Genetyka alkoholizmu
Osoby z rodzinną historią alkoholizmu są w pewnym momencie swojego życia bardziej narażone na wzorce nadużywania alkoholu. Badania pokazują, że genetyka stanowi od 40 do 60 procent prawdopodobieństwa rozwoju uzależnienia od alkoholu u danej osoby.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny, lub benzos, obejmują leki farmaceutyczne stosowane w leczeniu szerokiej gamy zaburzeń psychicznych, w tym poważne lęki i ataki paniki. Ludzie mogą budować tolerancję na benzos, jeśli są one spożywane przez dłuższy okres czasu, co może prowadzić do uzależnienia.

Niektóre osoby decydują się na benzos z alkoholem, który wzmacnia jego działanie i może prowadzić do przedawkowania. Wycofanie się z benzosu może zawierać niebezpieczne objawy, takie jak napady Grand Mal, dlatego zawsze zaleca się detoksykację z tych leków pod nadzorem lekarza.

Kompleksowe leczenie uzależnienia od benzodiazepiny zazwyczaj obejmuje terapię poznawczo-behawioralną, grupy wsparcia i leki, które pomagają w zmniejszeniu łaknienia.

Dowiedz się więcej o benzodiazepinach

Rodzaje benzodiazepin

  • Ativan, marka leku lorazepam, jest średnio działającą benzodiazepiną stosowaną w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji i ataków paniki. Ativan jest niezwykle silny w porównaniu z innymi benzoparamidami. Z tego powodu osoby spożywające Ativan mają wysokie ryzyko rozwinięcia się zaburzeń lękowych.
  • Halcion jest przepisywany w celu leczenia lęku i bezsenności. Jako lek krótkodziałający, Halcion jest przetwarzany przez organizm szybciej niż inne benzosy. W związku z tym ludzie mogą być skłonni do zwiększenia dawki, aby utrzymać wysokie dawki, co może prowadzić do uzależnienia.
  • Klonopin ma wysoki potencjał do nadużywania i uzależniania się - nawet jeśli jest przepisany na leczenie choroby. Klonopin jest długo działającym benzo, co oznacza, że odczucie jego pełnego działania trwa dłużej. Po wyjściu z organizmu Klonopin może wystąpić u danej osoby poważne i potencjalnie zagrażające życiu objawy odstawienia.
  • Librium jest zwykle stosowane w leczeniu szerokiego zakresu zaburzeń lękowych. Często jest on nadużywany ze względu na działanie uspokajające, jakie powoduje ten lek. Ponieważ Librium ma niską moc w porównaniu z innymi benzosami, wiele osób używa go w połączeniu z innymi substancjami, aby osiągnąć wyższy poziom.
  • Xanax - Z ponad 44 milionami skryptów pisanych każdego roku, Xanax jest najbardziej przepisanym lekiem w kraju. Jest wysoce uzależniający, gdy przyjmuje się go w dużych dawkach lub przez dłuższy okres czasu. Osoba zmagająca się z uzależnieniem od Xanaxu zazwyczaj wykazuje objawy zmęczenia i utraty motywacji.
  • Valium jest marką diazepamu, który jest używany w leczeniu skurczów i napadów mięśni. Kiedy jest przepisywany, ma być przyjmowany codziennie. Jednak osoby, które zaczną zażywać więcej valium niż jest to zalecane, są narażone na ryzyko uzależnienia.

Zobacz również