7 maj 2020

Komunikowanie się z kimś, kto jest uzależniony

Jeśli Ty lub Twoja najbliższa osoba zmagasz się z używaniem substancji lub uzależnieniem, skontaktuj się z infolinią SAMHSA, aby uzyskać informacje na temat ośrodków wsparcia i leczenia w Twojej okolicy. 

Więcej informacji na temat zdrowia psychicznego można znaleźć w naszej Krajowej Bazie Danych Helpline.

Nikt automatycznie nie wie, jak rozmawiać z osobą uzależnioną - z kimś, kto żyje z nałogiem.1 Chociaż osoby, które żyły i pracowały z osobami uzależnionymi, mogły odkryć skuteczne sposoby komunikowania się, to zawsze jest to trudne, ponieważ uzależnienie tworzy się w osobie z nałogiem i w jej otoczeniu. Jeśli również przechodzisz przez szok związany z odkryciem, że ukochana osoba jest uzależniona, masz receptę na słabą komunikację.

Istnieją jednak sposoby komunikowania się, które przynoszą lepsze rezultaty niż możemy się spodziewać.1 Komunikowanie się z kimś, kto jest uzależniony, może być szczególnie trudne, jeśli wspierałeś jego uzależnienie, umożliwiając mu kontynuację jego uzależniających zachowań. Ludzie z uzależnieniami mogą to pogorszyć, zaprzeczając i okłamując cię.2

Wprowadzanie zmian w sposobie interakcji z osobą uzależnioną zakończy włączanie, a jednocześnie pokaże, że Ci na nich zależy.

Zawsze bądź miły dla kogoś z uzależnieniem

Pokaż swoją troskę poprzez swoje zachowanie - zawsze działaj z dobrocią i współczuciem.2 Jest to nieuchwytny sekretny składnik udanej interakcji z osobą, która jest uzależniona. Uzależnienie jest tak napiętnowane w naszym społeczeństwie, że ludzie, którzy są uzależnieni, oczekują od innych, że będą ich krytykować, obrażać i umniejszać, a przyjaciele i rodzina będą je odrzucać.

Akceptując uzależnionego jako osobę, nawet jeśli nie akceptujesz jego zachowania, możesz zacząć budować mosty do przebaczenia i powrotu do zdrowia.

Słuchaj osoby z nałogiem przynajmniej tyle, ile mówisz.

Bez względu na to, czy jest to osoba kochana, czy nie, osoba uzależniona jest bardziej skłonna zwierzyć się Tobie z tego, co tak naprawdę dzieje się dla niej, jeśli słuchasz jej bez przerywania lub krytykowania.2 Nawet jeśli nie zgadzasz się z jej zachowaniem, uzależnienia zdarzają się z jakiegoś powodu.

Dowiedz się o swoim uzależnieniu, czytając o nim, i spróbuj zrozumieć osobę z punktu widzenia uzależnienia.

Zawsze bądź konsekwentny

Kiedy jesteś z kimś uzależnionym, komunikuj się zarówno poprzez swoje czyny, jak i słowa.1 Na przykład, nie mów, że uważasz, że twój partner ma problem z piciem, a następnie podziel się butelką wina podczas kolacji.

Pozostańcie konsekwentni w swoim przekazie, aby nie zrozumieli źle, czego od nich chcecie i czego od nich oczekujecie.

Postaraj się być przewidywalny

Uzależnieni mogą być bardzo nieprzewidywalni w swoich słowach i zachowaniu, ale dawanie dobrego przykładu może pomóc to odwrócić.

Bądź przewidywalny w twoich słowach i czynach, gdy jesteś w pobliżu kogoś z uzależnieniem - niespodzianki są stresujące, a stres karmi uzależnieniem.

Okaż Bezwarunkową Miłość lub Troskę

Daj im znać, że nadal ich kochasz lub troszczysz się o nich, bez względu na to, jak poważne jest ich uzależnienie. Jeśli nie jest to prawdą lub możliwe, pokaż im, że masz na sercu ich najlepszy interes, niezależnie od tego, czy otrzymają pomoc, czy też nie. Nie oznacza to jednak, że będziesz się z tym wszystkim pogodził.

Niech osoba uzależniona wie, czego nie znosisz i nie bój się wyznaczać granic, aby pokazać, że nie robisz po prostu pustych gróźb czy psychologicznego karania za swoje uzależniające zachowanie.

Wspieranie procesu zmian

Chociaż Twoja motywacja do zmiany może być wyższa niż motywacja uzależnionego do zmiany, dzięki doradztwu może ona zacząć się zmieniać, gdy uzależniony zacznie odnosić korzyści i zda sobie sprawę, że Ty również jesteś skłonny spojrzeć na siebie i dokonać zmian.3

Poinformuj osobę z nałogiem, że jesteś skłonny wesprzeć ją w zmianie, na przykład przychodząc z nią do rodziny lub poradnictwa dla par.

Zrób to swoją drogą

Chociaż powinieneś być absolutnie jasny i stanowczy co do tego, co jest nie do przyjęcia w zachowaniu osoby uzależnionej, na przykład picie przez nieletnich lub używanie narkotyków w domu, możesz być elastyczny w sposobie dokonywania tych ważnych zmian.1 Oferuj pomoc w sposób, jaki by chciał, bez dyktowania, co musi zrobić.

Tak długo, jak będziecie mieli ten sam rezultat, nie będziecie mieli żadnej szkody, jeśli będziecie postępować zgodnie z własną strategią zmiany uzależnionego. Więc, pozwól im zrobić to po swojemu.

Szukaj informacji o tym, gdzie można uzyskać pomoc

Ludzie często wstydzą się swojego uzależnienia, a strach przed zgłoszeniem na policję lub inny organ władzy może być jedną z największych przeszkód dla osób uzależnionych szukających pomocy. Zaoferuj badania nad sposobami uzyskania pomocy w danej sytuacji.4 Nawet jeśli osoba odmawia, możesz znaleźć pomoc dla siebie. Widząc, że otrzymujesz pomoc i poprawiasz swoje samopoczucie i funkcjonowanie, mogą być dla nich inspirujące, ponieważ widzą, że zmiana jest możliwa.

Zaproponuj, aby znaleźć i podzielić się informacjami na temat tego, gdzie można uzyskać pomoc. Jeśli osoba z nałogiem odmówi, skup się na uzyskaniu pomocy dla siebie.

Zawsze informuj osobę uzależnioną o swoich limitach

Jeśli osoba wydaje się niechętna do zmiany i czujesz, że nie możesz dalej z nią mieszkać, gdy jest uzależniona, delikatnie daj jej znać.3 Doradztwo może być dobrym miejscem, aby to zrobić.

Zobacz również