14 sty 2020

Czym są dopalacze?

Dopalacze, jako termin, po raz pierwszy pojawiły się w latach 80-tych. Został on zastosowany do leków syntetycznych, przypadkowo stworzonych przez firmy farmaceutyczne. Leki takie jak metamfetamina i LSD były pierwotnie tworzone jako leki. Obecnie dopalacze są każdą syntetyczną alternatywą dla środka odurzającego, zwykle mającą na celu zwiększenie jego mocy przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych.

Typowo produkowane w tajnych laboratoriach, dopalacze są wytwarzane z myślą o obejściu prawa. Wiele leków popularyzowanych w klubach i raves, takich jak ecstasy i LSD, jest obecnie markowymi narkotykami. Mimo że będą występować różnice między źródłami, wszystkie narkotyki należące do tych kategorii są uznawane za nielegalne. Inne leki są jednak trudniejsze do rozprawienia się z prawem ze względu na sposób sformułowania sekcji 813 ustawy o substancjach kontrolowanych.

Syntetyczna marihuana, czyli przyprawa, jest często spotykana w sklepach sprzedawanych jako produkty oznaczone jako "Nie do spożycia przez ludzi". To proste zrzeczenie się odpowiedzialności to wszystko, czego wymaga większość lokalnych przepisów, aby było ono sprzedawane legalnie. Tymczasem pracownicy w tych sklepach będą dyskretnie zachęcać do tego klientów. W przypadku, gdy ustawodawca złapie wiatr od niebezpiecznego leku, stanie się on nielegalny i zostanie wyciągnięty z półek. Za kilka miesięcy, gdy producent znajdzie nową mieszankę, która nie jest zabroniona przez prawo, zostanie ona przywrócona. Jednakże, wyprzedzając te przepisy, wielu użytkowników tych narkotyków często naraża się na niesprawdzone niebezpieczeństwa.

Niebezpieczeństwo związane z dopalaczami

Dopalacze mogą brzmieć jak bezpieczniejsza alternatywa, biorąc pod uwagę, że zostały stworzone z takim zamiarem, ale często są bardziej niebezpieczne niż oryginał, który starają się syntetyzować. Charakter tych tajnych laboratoriów oznacza, że żaden użytkownik nie może być w 100% pewien, jakie substancje chemiczne spożywa. Wiele osób, które palą K2, syntetyczną marihuanę, trafia na pogotowie ratunkowe. Nie z powodu THC, ale innych syntetycznych chemikaliów w połączeniu z nim, aby uzyskać większy haj.

K2 powoduje, że ludzie wpadają w stan katatonii w Teksasie, zamykają się i upadają wszędzie tam, gdzie palą. Inni wykrwawili się w Missouri z substancji chemicznej w K2, która również została znaleziona w trutce na szczury. Jednak intensywne odczucia, jakie może wywołać syntetyczna marihuana, relatywnie niski koszt wykonania i zakupu oraz fakt, że nie można jej wykryć na teście narkotykowym sprawiły, że ludzie ciągle do niej wracają.

Zwykłe dopalacze

W mediach gwałtownie wzrosła świadomość społeczna na temat dopalaczy. Narkotyki takie jak metamfetamina, LSD, ecstasy, sole kąpielowe, K2, przyprawy, a nawet fentanyl zyskały w ostatnich latach na znaczeniu. Jednak ludzie nadal podejmują ogromne ryzyko w związku z tymi lekami, ponieważ starają się ścigać haj, którego nie można uzyskać. Narkotyki te są powszechnie spotykane w klubach, rave'ach i house party i stały się ich własną subkulturą użytkowników.

Poszukiwanie pomocy w zakresie używania dopalaczy

Dorastanie może oznaczać dzisiaj wiele rzeczy. Wielu postrzega to jako szansę na spróbowanie nowych rzeczy i odkrycie, kim naprawdę są. W dzisiejszych kampusach uczelnianych oznacza to zazwyczaj chodzenie na imprezy, picie i eksperymentowanie z narkotykami. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z niebezpieczeństw, jakie mogą nieść niektóre z tych leków.

Łatwo jest powiedzieć, że po prostu próbujesz, ale z niebezpiecznymi skutkami, jakie te nieuregulowane narkotyki mogą mieć raz wystarczy, aby się uzależnić, a w niektórych przypadkach umrzeć. Jeśli zacząłeś stosować dopalacze i nie wiesz jak przestać, spróbuj skontaktować się z dedykowanym specjalistą ds. leczenia. Są tu, by pomóc ci zmienić swoje życie.

Zobacz również

Powszechne rodzaje narkotyków

Istnieje szeroka gama substancji uzależniających, ale najbardziej popularne rodzaje są sklasyfikowane w sześciu głównych kategoriach: alkohol, benzodiazepiny, nielegalne narkotyki, opiaty...