16 sty 2017

Co warto wiedzieć o ortodoncji?

Gdybyśmy chcieli poznać genezę terminu ortodoncja, musielibyśmy przeanalizować język starogrecki, to bowiem właśnie z niego wywodzi się nazwa, którą można tłumaczyć jako „prosty ząb”. Nie ma w tym przypadku, mówimy bowiem o dziedzinie stomatologii, której celem jest właśnie korygowanie ułożenia zębów, jeśli są one przesadnie ścieśnione, obrócone, niewłaściwie wobec siebie ustawione albo wypchnięte z szeregu. Sam proces bazuje na wywieraniu nacisku na zęby po to, aby stopniowo zmieniać ich położenie wobec siebie.

Podkreślenie tego, że proces jest stopniowy, nie ma zresztą w sobie nic z przypadkowości, samo wywieranie wpływu odbywa się bowiem bardzo delikatnie. Do dyspozycji pacjenta oddane są nie tylko montowane w ich ustach aparaty stałe, ale również te ruchome, które można swobodnie wyjmować i zakładać na noc. Leczenie z wykorzystaniem tych ostatnich znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku dzieci. Jeśli mówimy o terapii przygotowanej z myślą o osobach dorosłych, należy liczyć się z koniecznością montowania aparatu na stałe. Oczywiście, wcześniej pojawia się konieczność uporania się z ewentualnymi ogniskami próchnicy, pacjent nie może mieć też żadnych stanów zapalnych.

 

 

Czas noszenia takiego aparatu różni się w zależności od tego, z jakim problemem zmaga się pacjent, należy jednali liczyć się z tym, że nie będzie on krótszy niż dwa lub trzy lata. Nie można też wyobrazić sobie skutecznego leczenia, jeśli nie towarzyszą mu wizyty kontrolne, niezbędna jest też regularna higiena odnosząca się do jamy ustnej. Oczywiście, zarówno długi czas noszenia, jak i pewne niedogodności z nim związane sprawiają, że aparat ortodontyczny nie może być postrzegany jako rozwiązanie dla każdego.

Nie ma jednak innego sposobu na uzyskanie symetrycznego uśmiechy. Okazuje się przy tym, że korekta ortodontyczna nie jest wcale zalecana jedynie ze względu na swoje znaczenie estetyczne. Jeśli zęby są położone niewłaściwie wobec siebie, należy liczyć się z tym, że będą one sprawiać pacjentowi dość poważne problemy. Trudności pojawiają się w tym samym momencie, w którym chcemy je oczyścić, rośnie więc ryzyko związane nie tylko z próchnicą, ale i z innymi chorobami przyzębia. Jeśli układ, w jakim występują względem siebie zęby górne i dolne jest nieprawidłowy, należy również liczyć się z tym, że mięśnie odpowiedzialne za żucie będą niepotrzebnie obciążone, co może prowadzić choćby do bólów głowy. Niezadowolenie tak z uzębienia, jak i z kształtu szczęki, jest doświadczeniem łączącym młodszych i starszych pacjentów.

Zobacz stronę z ofertą 

Nie można tego ignorować, wspomniany dyskomfort obniża bowiem poczucie własnej wartości i sprawia, że stajemy się mniej pewni siebie. Trudno dziwić się więc, że to właśnie względy estetyczne najczęściej skłaniają nas do podjęcia decyzji o działaniach eliminujących problemy ze zgryzem. Z pomocą przychodzi nam postęp, jaki dokonuje się w naukach stomatologicznych. Leczenie ortodontyczne wpływa przy tym korzystnie nie tylko na samą estetykę zębów, wielokrotnie przyczynia się bowiem również do tego, że zyskuje samopoczucie pacjenta. Co ważne, można je podjąć nawet w wieku dorosłym.

Zobacz również