14 sty 2020

Co trzeba wiedzieć o uzależnieniu od hazardu?

Dla wielu ludzi hazard to nieszkodliwa zabawa, ale może stać się problemem. Ten rodzaj kompulsywnego zachowania jest często nazywany "problemowym hazardem".

Uzależnienie od hazardu jest postępującym uzależnieniem, które może mieć wiele negatywnych reperkusji psychologicznych, fizycznych i społecznych. Jest on klasyfikowany jako zaburzenie kontroli impulsów.

Jest on zawarty w Podręczniku Diagnostyki i Statystyki Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego (APA), wydanie piąte (DSM-5).

Problem z hazardem jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Osoby, które żyją z tym uzależnieniem mogą doświadczać depresji, migreny, stresu, zaburzeń jelitowych i innych problemów związanych z lękiem.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, konsekwencje hazardu mogą prowadzić do poczucia przygnębienia i bezradności. W niektórych przypadkach może to prowadzić do prób samobójczych.

Tempo problematycznych zachowań hazardowych wzrosło na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat. W Stanach Zjednoczonych w 2012 roku około 5,77 mln osób cierpiało na zaburzenia hazardowe, które wymagały leczenia.

Uzależnienie od hazardu, ze względu na jego szkodliwe skutki, stało się w wielu krajach istotnym problemem dla zdrowia publicznego.

Symptomy

Niektóre z oznak i symptomów hazardu problemowego obejmują:

Hazard nie jest problemem finansowym, ale emocjonalnym, który ma konsekwencje finansowe.

Wpływa to również na sposób, w jaki osoba z zaburzeniami odnosi się do swojej rodziny i przyjaciół. Na przykład, mogą przegapić ważne wydarzenia w rodzinie, lub mogą przegapić pracę.

Każdy, kto martwi się o swój hazard, może zapytać "Czy mogę przestać, jeśli chcę?" Jeśli odpowiedź brzmi "nie", ważne jest, aby szukać pomocy.

Diagnoza

W celu zdiagnozowania uzależnienia od hazardu DSM-5 stwierdza, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dana osoba musi wykazać lub doświadczyć co najmniej czterech z poniższych:

 • Potrzeba hazardu z rosnącymi kwotami pieniędzy, aby poczuć podniecenie
 • Niepokój lub irytacja przy próbie zaprzestania hazardu
 • Powtarzające się nieudane próby powstrzymania, kontroli lub ograniczenia hazardu
 • Często myśląc o hazardzie i robiąc plany na hazard
 • Hazard, kiedy czujesz się przygnębiony
 • Powrót do hazardu po utracie pieniędzy
 • Okłamywanie w celu ukrycia działalności hazardowej
 • Doświadczanie problemów z relacjami lub pracą z powodu hazardu
 • W zależności od innych, na pieniądze, które można wydać na hazard

Wyzwalacze

Hazard może prowadzić do wielu problemów, ale uzależnienie może przydarzyć się każdemu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kto będzie uzależniony od hazardu.

Działalność tę można opisać na podstawie spektrum, począwszy od wstrzemięźliwości, poprzez gry rekreacyjne, aż po gry hazardowe problematyczne.

Hazard staje się problemem, gdy nie można go kontrolować i gdy ingeruje w finanse, relacje i miejsce pracy. Jednostka może nie zdawać sobie sprawy, że przez jakiś czas ma problem.

Wiele osób uzależnionych od hazardu jest uważanych za osoby odpowiedzialne i godne zaufania, ale niektóre czynniki mogą prowadzić do zmiany zachowań.

Mogłyby one obejmować:

 • emerytura
 • traumatyczne okoliczności
 • stres związany z pracą
 • przewrót emocjonalny, taki jak depresja lub lęk
 • samotność
 • obecność innych uzależnień
 • czynniki środowiskowe, takie jak przyjaciele lub dostępne możliwości

Badania sugerują, że osoby ze skłonnością do jednego uzależnienia mogą być bardziej narażone na rozwój innego. Pewną rolę mogą odegrać czynniki genetyczne i neurologiczne.

Niektóre osoby dotknięte problemem hazardu mogą mieć również problem z alkoholem lub narkotykami, prawdopodobnie z powodu predyspozycji do uzależnienia.

Stosowanie niektórych leków wiąże się z wyższym ryzykiem kompulsywnego hazardu.

Uzależnienia wtórne mogą również występować w celu zmniejszenia negatywnych uczuć wywołanych przez uzależnienie od hazardu. Jednak niektórzy ludzie, którzy uprawiają hazard, nigdy nie doświadczają żadnego innego uzależnienia.

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko. Należą do nich:

 • depresja, stany lękowe lub zaburzenia osobowości
 • inne uzależnienia, takie jak narkotyki lub alkohol
 • stosowanie niektórych leków, na przykład leków przeciwpsychotycznych i agonistów dopaminy, które były związane z wyższym ryzykiem uzależnienia od hazardu
 • seks, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że wpłynie on na mężczyzn niż na kobiety

Uzależnienie

Dla kogoś, kto jest uzależniony od hazardu, uczucie hazardu jest równoznaczne z zażywaniem narkotyków lub piciem.

Zachowanie związane z hazardem zmienia nastrój i stan umysłu danej osoby.

W miarę jak osoba przyzwyczaja się do tego uczucia, ciągle powtarza swoje zachowanie, starając się osiągnąć ten sam efekt.

W innych uzależnieniach, na przykład od alkoholu, osoba zaczyna rozwijać tolerancję. Coraz większa ilość alkoholu jest konieczna do tego samego "brzęczenia".

Osoba, która jest uzależniona od hazardu, musi grać więcej, aby uzyskać ten sam "haj". W niektórych przypadkach "gonią" za swoimi stratami, myśląc, że jeśli nadal będą uprawiać hazard, odzyskają utracone pieniądze.

Rozwija się błędne koło i wzmaga pragnienie aktywności. W tym samym czasie, zdolność do opierania się kropli. Wraz z rosnącą intensywnością i częstotliwością tęsknoty, osłabia się zdolność do kontrolowania chęci do hazardu.

Może to mieć wpływ psychologiczny, osobisty, fizyczny, społeczny lub zawodowy.

Ani częstotliwość hazardu, ani kwota utraconych pieniędzy nie przesądza o tym, czy hazard stanowi problem dla danej osoby.

Niektórzy ludzie angażują się raczej w okresowy hazard niż regularnie, ale konsekwencje emocjonalne i finansowe będą takie same.

Hazard staje się problemem, gdy dana osoba nie może już przestać go uprawiać i gdy powoduje on negatywny wpływ na jakąkolwiek dziedzinę życia danej osoby.

Leczenie

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie dzieli się na trzy rodzaje:

 • Terapia: Może to być terapia behawioralna lub terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Terapia behawioralna pomaga zmniejszyć skłonność do hazardu poprzez systematyczne wystawianie ich na działanie takich zachowań. CBT pomaga zmienić sposób, w jaki dana osoba czuje się i myśli o hazardzie.
 • Leki: Stabilizatory nastroju i antydepresanty mogą pomóc zmniejszyć objawy i choroby, które czasami pojawiają się przy uzależnieniu od hazardu. Niektóre leki antydepresyjne mogą również zmniejszać skłonność do hazardu. Antagoniści narkotykowi - leki stosowane w leczeniu uzależnień od narkotyków - mogą pomóc niektórym nałogowym hazardzistom.
 • Grupy samopomocowe: Dla niektórych pomocna jest rozmowa z innymi w podobnej sytuacji.

Rodzaje

Kasyna i loterie dają możliwość hazardu. Uzależnienie od hazardu ma miejsce wtedy, gdy osoba nie może już kontrolować kompulsywnych zachowań.

Każdy rodzaj hazardu - czy to wyścigi, bingo, gry karciane, gry w kości, loterie, sloty i zakłady sportowe - może stać się problematyczny. Niektóre rodzaje gier hazardowych mają jednak szczególne cechy, które mogą pogłębić problem i konsekwencje.

Raporty wskazują, że istotnym czynnikiem ryzyka może być szybkie tempo gry. Rodzaje gier, w których między złożeniem zakładu a zobaczeniem jego wyników jest krótki czas, stwarzają większe ryzyko dla graczy. Tak dzieje się na przykład w przypadku automatów do gry.

Przewaga: Jak bardzo jest to powszechne?

Hazard jest powszechny. Większa dostępność, na przykład dzięki grom hazardowym online, wymaga większej świadomości i odpowiednich przepisów.

Każdy, kto świadczy usługi w zakresie hazardu, jest odpowiedzialny za opracowanie polityki i programów mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom nieletnich i hazardowym.

Należy zachęcać do badań, leczenia i zapobiegania problemom związanym z hazardem.

Uzyskiwanie pomocy

Jeśli dana osoba podejrzewa, że może mieć problem z hazardem, w Internecie dostępnych jest wiele różnych autotestów.

Testy te nie postawią diagnozy i nie zastąpią oceny bezpośredniej przez przeszkolonego specjalistę klinicznego, ale mogą pomóc ludziom w podjęciu decyzji, czy szukać formalnej oceny ich zachowań hazardowych.

Specjalista kliniczny przedstawi szczegółową ocenę i opracuje odpowiedni plan leczenia, oparty na indywidualnych potrzebach.

Leczenie i pomoc może wymagać uwzględnienia różnych aspektów życia danej osoby, jej rodziny, edukacji, kwestii finansowych, wszelkich problemów prawnych i sytuacji zawodowej.

Każdy, kto podejrzewa, że jest uzależniony od hazardu, powinien szukać pomocy. Świadczeniodawca medyczny będzie mógł skierować daną osobę do odpowiedniego ośrodka leczniczego.

Porady APA dla osób, które opiekują się osobą uzależnioną od hazardu, obejmują następujące kwestie

 • szukać wsparcia, na przykład poprzez grupy samopomocy
 • rozpoznawać dobre cechy danej osoby i unikać wyłączania jej z życia rodzinnego
 • zachować spokój podczas omawiania hazardu z daną osobą i powstrzymać się od wygłaszania kazań, wykładów czy złości.
 • być otwartym na ten problem, także z dziećmi
 • zrozumieć, że leczenie jest konieczne i może być czasochłonne.
 • wyznaczyć granice dotyczące finansów rodzinnych i unikać spłacania długów hazardowych jednostki

Zobacz również