2 gru 2015

Co Polska może zaoferować turystom medycznym?

Od pewnego czasu o Polsce mówi się jako o państwie, które można uznawać za atrakcyjne miejsce wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się podróżowanie w celach turystyczno-zdrowotnych. Prywatna służba zdrowia zmaga się z konsekwencjami spowolnienia gospodarczego, a mimo to nie waha się przed aktywnym otwarciem swoich kanałów sprzedażowych również poza granicę. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie stała się ważnym ośrodkiem z punktu widzenia nie tylko europejskiej, ale nawet światowej turystyki medycznej. Szacuje się, że w samym tylko zeszłym roku nasz kraj odwiedziło nawet 390 tysięcy cudzoziemców.

Na zabiegi trafiają tu między innymi turyści z USA i Kanady, pojawiają się jednak również Szwajcarzy, Francuzi i Brytyjczycy. Szukając przyczyn zainteresowania turystów medycznych naszym krajem nie można nie docenić tego, że oferowane przez nas usługi medyczne charakteryzują się atrakcyjnością cenową. Niskie koszty świadczeń zdrowotnych to zresztą atut nie tylko w porównaniu do cen obowiązujących w Europie Zachodniej, ale również w USA. W przypadku większości zabiegów różnice wynoszą od siedemdziesięciu do nawet osiemdziesięciu procent. Nie można utrzymywać jednak, że cena jest jedynym argumentem przemawiającym do przekonania turystom medycznym. Okazuje się, że wcale nie mniejszą rolę odgrywa bardzo wysoki poziom oferowanych w Polsce zabiegów oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okazuje się, że docenia się również krótki czas oczekiwania na samą operację. Wskazanie tych usług medycznych, które cieszą się największą popularnością, nie powinno być trudne. Już od lat obcokrajowcy trafiają przecież przede wszystkim do polskich gabinetów stomatologicznych, gdzie wybierają nie tylko wybielanie zębów, ale również zakładanie licówek i zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej. Nie mniej popularna jest chirurgia plastyczna w tym zwłaszcza korekta nosa, lifting twarzy a także zabiegi ortopedyczne takie, jak choćby wymiana stanu kolanowego i biodrowego.

Zagraniczni goście po zdrowie do Polski Turyści z zagranicy doceniają również popularne polskie sanatoria. Odpowiada im nie tylko sam poziom oferowanych usług, ale również panujący w Polsce klimat, coraz częściej zwracają przy tym uwagę na to, że same ośrodki są wyjątkowo dobrze wyposażone. Nie można nie docenić i tego, że czujemy się coraz lepiej w usługach typu wellness & SPA. Obecnie aż 43 miejscowości w Polsce mogą się pochwalić statusem uzdrowiska, na uwagę zasługuje zaś i to, że znajduje się w nich już ponad 200 ośrodków i hoteli SPA. W miejscowościach takich, jak Nałęczów, Ciechocinek oraz Polanica-Zdrój często mamy do czynienia z zagranicznymi grupami zorganizowanymi, warto przy tym podkreślić, że dominują turyści rosyjscy. Wschodni sąsiedzi nie wybierają jednak Polski wyłącznie jako przestrzeni gwarantującej relaks. Doceniają również to, że w polskich klinikach chirurgii plastycznej stwarza się im możliwość poprawy wyglądu. Rosjanie to zresztą nie jedyni goście, nie możemy bowiem narzekać również na brak Brytyjczyków, Niemców, Skandynawów, a przede wszystkim – naszych własnych emigrantów zarobkowych.

Zobacz również

Turystyka medyczna w Polsce

Nasze zdrowie jest bezcenne, ale ratowanie czy poprawianie go już jak najbardziej poddaje się wycenie. Jeśli bowiem wykonujemy jakiś zabiegi czy musimy udać się na pobyt w szpitalu, trzeba za...